site_title
panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon
STRONA GŁÓWNA separator INFORMACJE separator aktualności
27
02-2020
POZOSTAWIŁ NAS W CZASACH KRYZYSU SŁOWA
MAREK ANTOSZ
Prof. dr hab. Marek Karwala (1955-2020)

Gdy patrzy się na umierającego człowieka, na to, co nim jest, w jego oczach i głosie zanika rzeczywistość i czas. Gdy w dodatku gaśnie człowiek bardzo lubiany i szanowany, wówczas oprócz lęku, jaki odczuwamy wobec odchodzącego życia, czujemy ranę w duszy. I tak było przez kilka tygodni rozpoczynających rok 2020. Jeszcze w grudniu 2019 tliła się nadzieja, że mimo spustoszeń dokonanych przez chorobę w organizmie, uda się oszukać los i wygrać trudną walkę. Jednak 13 lutego, tuż przed południem, otrzymaliśmy informację, która była jak cios spadający znienacka i niespodziewanie – prof. Marek Karwala zmarł. Wiedzieliśmy, że stan jego zdrowia ciągle się pogarsza, ale myśl o śmierci odsuwaliśmy w najdalsze zakątki przyszłości. Chcieliśmy wierzyć, że kres jego istnienia z pomocą lekarzy zostanie przesunięty o wiele lat do przodu.

Gdy jego życie, taka swoista mikrowieczność, zgasło, przypomniałem sobie, że dwadzieścia pięć lat temu podczas jednego ze spotkań w krakowskiej uczelni rozmawialiśmy o przemijaniu, odchodzeniu, o śmierci w kontekście powieści Juliana Kawalca pt. „W gąszczu bram”. Rozpoczyna się ona bowiem od sceny, w której w biednej chłopskiej chacie, w tej samej izbie umiera stary człowiek i jednocześnie rodzi się dziecko, prawnuk umierającego. Scena ta symbolizuje następstwo pokoleń jako procesu ciągłego. Podążając więc tym tokiem myślenia może trzeba wierzyć, że w dniu odejścia prof. Marka przyszedł gdzieś na świat noworodek, który zastąpi go kiedyś w przyszłości, bo poświęci się pracy naukowej nad literaturą, poezją… Pisarze i poeci nieraz opisują sny. Może w jednym z takich snów ów noworodek, wymijając w przestrzeni duszę prof. Marka, rozłamał księżyc albo promień słońca i przekazał jedną połówkę, żeby blaskiem oświetlała mu drogę w wieczności.

Prof. dr hab. Marek Karwala pochodził z Okocimia. W 1975 r. ukończył technikum i zdał maturę w naszej szkole, która wówczas nosiła nazwę Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych. Postanowił studiować polonistykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej) w Krakowie. W r. 1982 podjął tam pracę – w Instytucie Filologii Polskiej. Najpierw na stanowisku asystenta, potem jako adiunkt. Jego zainteresowania badawcze skupiały się wokół dwóch obszarów – poezji współczesnej oraz sztuk plastycznych. W licznych książkach, artykułach i wykładach najwięcej miejsca poświecił analizie twórczości ks. Jana Twardowskiego, Józefa Barana, Zbigniewa Herberta i Adama Ziemiania. Przedmiotem jego zainteresowań naukowych była także problematyka regionalna. Potwierdzeniem jego zasług w zakresie dydaktyki był Medal Komisji Edukacji Narodowej, który otrzymał w r. 2008 oraz przyznane kilkakrotnie nagrody Rektora UP w Krakowie. Przez wiele lat był jurorem wojewódzkiego etapu Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, współpracował ze Śródmiejskim Ośrodkiem Kultury w Krakowie, gdzie prowadził wykłady z zakresu literatury współczesnej oraz warsztaty literackie. Był jurorem i przewodniczącym jury w konkursach literackich oraz recytatorskich, współorganizatorem i uczestnikiem krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych, prowadził wykłady dla studentów w Sztokholmie i Wilnie. Był także autorem 296 haseł encyklopedycznych z zakresu literatury światowej dla Encyklopedii PWN.

Swoją macierzystą szkołę średnią ostatni raz odwiedził 1 lutego 2019 r. jako honorowy gość podczas obchodów jubileuszu 50-lecia Zespołu Szkół.

Pogrzeb odbył się w poniedziałek, 17 lutego, mszę św. odprawiono w kościele Trójcy Przenajświętszej w Okocimiu. W ostatniej drodze prof. Marka Karwali oprócz rodziny uczestniczyli rektorzy i profesorowie uczelni, poeci i pisarze z całej Polski, liczne grono przyjaciół i znajomych. Pożegnała go także delegacja naszej szkoły, w której znaleźli się: Dyrektor Jerzy Soska, Anna Skoczek, Elżbieta Wojnowicz, Bogdan Hajduga, Wiesław Gibes, Stanisław Ropek oraz piszący te słowa. Wzruszające pożegnania wygłosili: Dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prof. dr hab. Piotr Borek, Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie prof. dr hab. Stanisław Tabisz, Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej UP prof. dr hab. Ewa Młynarczyk, Kierownik Katedry Lingwistyki Kulturowej i Komunikacji Społecznej UP prof. dr hab. Stanisław Koziara, poeta Józef Baran oraz Rzecznik UP Dorota Rojek-Kozyra.

Prof. Marek Karwala – badacz polskiej poezji, krytyk sztuki, publicysta, wybitny erudyta, świetny nauczyciel, popularyzator nauki, wspaniały człowiek – pozostawił nas w czasach wielkiego kryzysu słowa pisanego i mówionego oraz wszelkich wartości.
26
02-2020
WYNIKI KOŃCOWE ETAPU PISEMNEGO XLIII OOWEE
ANNA WITKOWSKA
14 lutego 2020 roku uczniowie technikum mechatronicznego Filip Gałek, Mikołaj Grzybek, Kacper Müller oraz Dawid Pabiś wzięli udział w etapie pisemnym XLIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej w grupie mechatronicznej. W eliminacjach na AGH w Krakowie wzięło udział 115 uczniów z całej Polski, spośród których wyłoniono 18 uczestników rozgrywek finałowych. Miejsce w tym gronie zapewnił sobie Mikołaj Grzybek i w dniach 26 i 27 marca 2020 roku w Szczecinie powalczy o tytuł Laureata. Olimpijczycy podczas kolejnego etapu będą wykonywać 2 zadania praktyczne, by z grona 18 zakwalifikowanych wyłonić do ścisłego finału ustnego 12 najlepszych mechatroników.

Laureaci i Finaliści otrzymają indeksy na wszystkie uczelnie techniczne w Polsce, a Ci którzy wybiorą AGH w Krakowie otrzymają dodatkowe stypendium.

Mikołajowi serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w Szczecinie.
26
02-2020
UWAGA!
LIDIA PABIAN
Zwracam się z uprzejmą prośbą o zachowanie podstawowych zasad higieny i zdrowego trybu życia:
  • Częstego i dokładnego mycia rąk przed posiłkiem oraz po skorzystaniu z toalety,
  • Pozostania w domu w czasie choroby lub przeziębienia, aby źródło zakażenia nie przenosiło się dalej,
  • Przestrzegania zasad prawidłowego odżywiania się i spożywania produktów korzystnych dla zdrowia,
Wychowawców oraz nauczycieli proszę o odsyłanie uczniów z oznakami choroby do gabinetu profilaktyki zdrowotnej.
23
02-2020
TARGI EDUKACYJNE 2020
ORGANIZATORZY
W dniach 18-20 lutego 2020 r. w Schronisku Młodzieżowym odbyły się doroczne Targi Edukacyjne Powiatu Brzeskiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie kierunków: elektrycznego, mechatronicznego, informatycznego, budowlanego, mechanicznego, gastronomicznego, hotelarskiego oraz geodezyjnego. Jak to bywa rokrocznie największe zainteresowanie było „Zielonką” - młodzież, która odwiedziła nasze stoiska mogła uzyskać informacje na temat interesujących ich zawodów. Można też było w ramach rozrywki m.in. „wydrukować sobie własne Kinder Chocolate”, spróbować swoich sił w CS:GO , pomierzyć kąty lub odległości za pomocą tachimetru, sterować Robotino.

Uczniom naszej szkoły, którzy włączyli się w organizację Targów serdecznie dziękujemy.

Wierzymy, iż przygotowana przez nas oferta edukacyjna przyczyni się do wyboru naszej placówki przez tegorocznych absolwentów szkół podstawowych.
23
02-2020
MATURZYŚCI!
ELŻBIETA WOJNOWICZ
Małopolska Szkoła Ekonomiczna w Tarnowie, ul. Waryńskiego 14 zaprasza na Dzień Otwarty uczelni w dniu 13 marca 2020.

Oprócz zwiedzania uczelni uczniowie będą mogli wysłuchać 3 wykładów:
  1. Znaczenie kompetencji osobowych w pracy pedagoga - godz. 10
  2. Kreatywność w gospodarce opartej na wiedzy - godz. 11
  3. Rola uczelni w kształtowaniu profesjonalizmu studentów - godz. 12
Informacje na stronie www.mwse.edu.pl a pytania joanna.bator@mwse.edu.pl, tel. 14 656 55 15